Hornsea Sailing Club Streaker Northern Champs 16/4/2011

Hornsea Sailing Club @ The Mere

Results are final as of 17:42 on April 16, 2011

STREAKER Class

Sailed:3, Discards:1, To count:2, Ratings:PY, Entries:25, Scoring system:Appendix A

Rank

Sail No

Class

Helm Name

Boat

Club

R1

R2

R3

Total

Nett

Rank

1st

1761

STREAKER

Tom Gillard

Paxo

Sheffield Viking

-1

1

1

3

2

1st

2nd

1759

STREAKER

Ian Jones


Dovestone

-2

2

2

6

4

2nd

3rd

1691

STREAKER

Alan Gillard

Some Say

Sheffield Viking

3

-4

3

10

6

3rd

4th

1619

STREAKER

Ian Bradley

Horse

Ouse Amateur

-4

3

4

11

7

4th

5th

1638

STREAKER

Dave Metcalfe


Hornsea

6

-7

5

18

11

5th

6th

1627

STREAKER

John Hollis


Pennine

7

5

-9

21

12

6th

7th

1683

STREAKER

Peter Cogill

Saltpetre

Rotherham

-10

6

6

22

12

7th

8th

1670

STREAKER

Dave Smith


Welton

5

-10

8

23

13

8th

9th

1644

STREAKER

Jeremy Wood

Prism

Hornsea

-12

12

7

31

19

9th

10th

1599

STREAKER

Tony Ridley


Hornsea

8

-13

11

32

19

10th

11th

1685

STREAKER

Lawrence Wride

Ripple

RYYC

11

8

(31.00 DNC)

50

19

11th

12th

1446

STREAKER

Matt Whitfield


Tamworth

9

-14

12

35

21

12th

13th

1669

STREAKER

Malcolm Clack


Scarborough YC

-14

11

10

35

21

13th

14th

1626 (161)

STREAKER

Graham Nelson


Ouse

-17

9

13

39

22

14th

15th

1648

STREAKER

Mike Mooney

Hoopla

Hornsea

13

-15

15

43

28

15th

16th

1296

STREAKER

Brian Ruston

Nik Nak

Hornsea

15

-16

16

47

31

16th

17th

1529

STREAKER

Phil Trafford


Filey

20

-25

14

59

34

17th

18th

159

STREAKER

Pip Warner


Hornsea

16

-21

19

56

35

18th

19th

1162

STREAKER

Hannah Hood

Show 'em All!

Hornsea

18

-20

17

55

35

19th

20th

1618

STREAKER

Dave Butler


Welton

19

17

(31.00 DNC)

67

36

20th

21st

1621

STREAKER

Steve Chiltern

Ouse Hill

Yorkshire Ouse

-24

18

21

63

39

21st

22nd

1360

STREAKER

Roger Wallis


South Yorkshire

22

-23

18

63

40

22nd

23rd

1572

STREAKER

Steve Abbott

Eddie

Welton

21

19

(31.00 DNC)

71

40

23rd

24th

1601

STREAKER

Ernie Linguard


Hornsea

-23

22

20

65

42

24th

25th

1589

STREAKER

Alan Beck


Hornsea

25

24

(31.00 DNC)

80

49

25th

Streaker Northern Champs Saturday 16th April 2011

First start around 11.20 am, second and third races to be sailed back to back after a lunch break. Race Officers: Dave Berger & Charles Cartwright

3 races sailed = 1 discard, 2 or 1 races only sailed, no discard.

Summer End Series 2011 (2 weekends, Early Aug)

Hornsea Mere

Results are final as of 16:39 on August 18, 2011

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A

Rank

Helm Name

Crew Name

Class

Sail No

Boat

PY

Club

Pursuit1

H/cap1

H/cap2

Pursuit2

H/cap3

H/cap4

Total

Nett









7/8/11 11am

7/8/11 1.30pm

7/8/11 3pm

14/8/11 11am

14/8/11 1.30pm

14/8/11 3pm



1st

Dave Metcalfe

n/a

STREAKER

1526

Kindred Spirit

1162


1

-5

-2

1

1

1

11

4

2nd

Stuart Hood


STREAKER

1320


1162


-4

2

1

2

-6

3

18

8

3rd

Tony Ridley

n/a

STREAKER

1599


1162


3

4

(19.00 DNC)

3

2

(19.00 DNC)

50

12

4th

Hannah Hood

n/a

STREAKER

1631


1162


2

3

4

6

-9

(19.00 DNC)

43

15

5th

Natalie Hood

n/a

LASER 4.7



1175


5

1

5

7

-12

-8

38

18

DNQ

Chris Bell

Rob Froud

ALBACORE

7407

Geronimo

1065

HSC

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

3

19.00 DNC

3

2

65

27

DNQ

Rob Parnaby

n/a

STREAKER



1162

Hornsea

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

5

8

5

75

37

DNQ

Pip Warner


Blaze

792


1046


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

4

5

19.00 DNC

85

47

DNQ

Mike Mooney


STREAKER

1643


1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

4

6

86

48

DNQ

Brian Ruston


STREAKER

164


1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

7

4

87

49

DNQ

Mike Knight

n/a

LASER RADIAL

44472


1104


6

6

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

88

50

DNQ

Ian McIntyre


STREAKER

1396


1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

10

7

93

55

DNQ

Paul Ellwood


FIREFLY

3084


1165

HSC

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

9.5

19.00 DNC

9

94.5

56.5

DNQ

Steve Sharp

n/a

SWORDFISH

211


1115


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

9.5

11

19.00 DNC

96.5

58.5

DNQ

Len Fisher

Diane Fisher

FIREFLY

2300


1165

HSC

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

8

13

19.00 DNC

97

59

DNQ

Sammi Warner

n/a

STREAKER



1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

14

10

100

62

DNQ

Jeremy Wood


STREAKER

1644


1162


8.00 DNF

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

19.00 DNC

103

65

DNQ

Ernie Linguard

n/a

STREAKER

1601


1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

19.00 DNC

12.00 DNF

107

69

This is the Summer end series held over two weekends, 4 races out of six to count with a minimum of one pursuit to qualify for a result.

Summer End Series 2011 (2 weekends, Early Aug)

Hornsea Mere

Results are final as of 16:39 on August 18, 2011

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A

Rank

Helm Name

Crew Name

Class

Sail No

Boat

PY

Club

Pursuit1

H/cap1

H/cap2

Pursuit2

H/cap3

H/cap4

Total

Nett









7/8/11 11am

7/8/11 1.30pm

7/8/11 3pm

14/8/11 11am

14/8/11 1.30pm

14/8/11 3pm



1st

Dave Metcalfe

n/a

STREAKER

1526

Kindred Spirit

1162


1

-5

-2

1

1

1

11

4

2nd

Stuart Hood


STREAKER

1320


1162


-4

2

1

2

-6

3

18

8

3rd

Tony Ridley

n/a

STREAKER

1599


1162


3

4

(19.00 DNC)

3

2

(19.00 DNC)

50

12

4th

Hannah Hood

n/a

STREAKER

1631


1162


2

3

4

6

-9

(19.00 DNC)

43

15

5th

Natalie Hood

n/a

LASER 4.7



1175


5

1

5

7

-12

-8

38

18

DNQ

Chris Bell

Rob Froud

ALBACORE

7407

Geronimo

1065

HSC

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

3

19.00 DNC

3

2

65

27

DNQ

Rob Parnaby

n/a

STREAKER



1162

Hornsea

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

5

8

5

75

37

DNQ

Pip Warner


Blaze

792


1046


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

4

5

19.00 DNC

85

47

DNQ

Mike Mooney


STREAKER

1643


1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

4

6

86

48

DNQ

Brian Ruston


STREAKER

164


1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

7

4

87

49

DNQ

Mike Knight

n/a

LASER RADIAL

44472


1104


6

6

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

88

50

DNQ

Ian McIntyre


STREAKER

1396


1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

10

7

93

55

DNQ

Paul Ellwood


FIREFLY

3084


1165

HSC

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

9.5

19.00 DNC

9

94.5

56.5

DNQ

Steve Sharp

n/a

SWORDFISH

211


1115


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

9.5

11

19.00 DNC

96.5

58.5

DNQ

Len Fisher

Diane Fisher

FIREFLY

2300


1165

HSC

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

8

13

19.00 DNC

97

59

DNQ

Sammi Warner

n/a

STREAKER



1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

14

10

100

62

DNQ

Jeremy Wood


STREAKER

1644


1162


8.00 DNF

(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

19.00 DNC

103

65

DNQ

Ernie Linguard

n/a

STREAKER

1601


1162


(19.00 DNC)

(19.00 DNC)

19.00 DNC

19.00 DNC

19.00 DNC

12.00 DNF

107

69

This is the Summer end series held over two weekends, 4 races out of six to count with a minimum of one pursuit to qualify for a result.

2011 Spring/Early Summer Pursuit Series (1)

Hornsea Mere

Results as of 14:45 on June 19, 2011

Overall

Sailed:8, Discards:2, To count:6, To qualify:6, Ratings:PY, Entries:17, Scoring system:Appendix A

Rank

HelmName

CrewName

Class

SailNo

PY

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

R8

Total

Nett







17/04/2011

24/04/2011

01/05/2011

08/05/2011

15/05/2011

22/05/2011

12/06/2011

19/06/2011



1st

Hannah Hood

n/a

STREAKER

1631

1162

1

-6

2

-5

2

1

2

5

24

13

2nd

Pip Warner


BLAZE

637

1046

4

4

1

1

1

(18.00 DNC)

(18.00 DNC)

3

50

14

3rd

Mike Knight

n/a

LASER

44472

1082

3

-10

4

7

4

(18.00 DNC)

8

9

63

35

DNQ

Stuart Hood


STREAKER

1310

1162

(18.00 DNC)

5

3

4

(18.00 DNC)

18.00 DNC

1

1

68

32

DNQ

Paul Ellwood

n/a

FIREFLY

3084

1168

(18.00 DNC)

8

8.00 DNF

6

(18.00 DNC)

18.00 DNC

7

2

85

49

DNQ

Natalie Hood


LASER 4.7

163052

1175

(18.00 DNC)

7

8.00 DNF

3

(18.00 DNC)

18.00 DNC

5

10

87

51

DNQ

Jeremy Wood


STREAKER

1644

1162

(18.00 DNC)

1

(18.00 DNC)

2

18.00 DNC

18.00 DNC

12.00 DNF

8

95

59

DNQ

Alan Beck


STREAKER

1589

1162

2

9

5

(18.00 DNC)

(18.00 DNC)

18.00 DNC

12.00 DNF

18.00 DNC

100

64

DNQ

Dave Berger

Thomas Breithaupt / Sheila / Paul Ellwoo

ALBACORE

6836

1064

(18.00 DNC)

(18.00 DNC)

18.00 DNC

18.00 DNC

18.00 DNC

4.00 DNF

3

7

104

68

DNQ

Tony Ridley

n/a

STREAKER

1599

1162

(18.00 DNC)

2

(18.00 DNC)

18.00 DNC

18.00 DNC

4.00 DNF

12.00 DNF

18.00 DNC

108

72

DNQ

Brian Ruston


STREAKER

1296

1162

(18.00 DNC)

3

(18.00 DNC)

18.00 DNC

6.00 DNF

18.00 DNC

18.00 DNC

18.00 DNC

117

81

DNQ

Steve Sharp

Andy Gilding

OSPREY

???

940

(18.00 DNC)

(18.00 DNC)

18.00 DNC

18.00 DNC

18.00 DNC

18.00 DNC

4

6

118

82

DNQ

Len Fisher

Diane Fisher

FIREFLY


1168

(18.00 DNC)

(18.00 DNC)

18.00 DNC

18.00 DNC

18.00 DNC

18.00 DNC

6

4

118

82

DNQ

Dave Metcalfe

n/a

STREAKER

1526

1162

(18.00 DNC)

(18.00 DNC)

18.00 DNC

18.00 DNC

3

18.00 DNC

18.00 DNC

18.00 DNC

129

93

This is the Sunday morning Pursuit series 1. 10 races scheduled, 6 to count if at least 6 sailable. Those that start but don't finish are awarded starters + 1 place.

2011 Pursuit Series (2) Summer/Autumn

Hornsea Mere

Results as of 12:19 on August 25, 2011

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A

Rank

Helm Name

Crew Name

Class

Sail No

PY

Boat

R1

R2

R3

R4

Total

Nett








17/07/2011

24/07/2011

31/07/2011

21/08/2011



1st

Tony Ridley

n/a

STREAKER

1599

1162


1

1

1

1

4

4

2nd

Hannah Hood

n/a

STREAKER

1631

1162


2

5

2

8

17

17

DNQ

Len Fisher

Diane Fisher

FIREFLY


1168


5

22.00 DNC

8

6

41

41

DNQ

Paul Elwood

Maddie/Henry Lewis

FIREFLY

3084

1168


22.00 DNC

6

9

7

44

44

DNQ

Mike Knight

n/a

LASER RADIAL

44472

1106


6

7

10

22.00 DNC

45

45

DNQ

Stuart Hood


STREAKER

1310

1162


3

2

22.00 DNC

22.00 DNC

49

49

DNQ

Stuart Hood

Jane Hood

FIREFLY

1508

1168


22.00 DNC

22.00 DNC

6

3

53

53

DNQ

Natalie Hood


LASER 4.7


1175


22.00 DNC

22.00 DNC

7

5

56

56

DNQ

Rob Parnaby

n/a

LASER

146451

1082


22.00 DNC

22.00 DNC

3

11.00 DNF

58

58

DNQ

Mike Mooney


STREAKER

1643

1162


22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

2

68

68

DNQ

Dave Berger

(Sheila Mullen)

ALBACORE

6836

1064

By Jingo

22.00 DNC

3

22.00 DNC

22.00 DNC

69

69

DNQ

Stephen Sharp

Andy Gilding

OSPREY

1288

940

The Girlfriend

22.00 DNC

4

22.00 DNC

22.00 DNC

70

70

DNQ

Dave Metcalfe

n/a

STREAKER

1526

1162

Kindred Spirit

22.00 DNC

22.00 DNC

4

22.00 DNC

70

70

DNQ

Pip Warner


BLAZE

637

1046


4

22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

70

70

DNQ

Jeremy Wood


STREAKER

1644

1162


22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

4

70

70

DNQ

Stephen Sharp

n/a

SWORDFISH

211

1115


22.00 DNC

22.00 DNC

5

22.00 DNC

71

71

DNQ

Chris Bell

Rob Froud

ALBACORE

7407

1064

Geronimo

22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

11.00 DNF

77

77

DNQ

Pip Warner

Sam Warner

LASER II


1035


22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

88

88

DNQ

Bill Meson


PHANTOM

693

1030


22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

88

88

DNQ

Brian Ruston


STREAKER

1296

1162


22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

88

88

DNQ

Tony Ridley

Linda Drasdo

ALBACORE

7501

1064

Memphis Mini

22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

22.00 DNC

88

88

This is the Sunday morning Pursuit series 2. 11 races scheduled, 6 to count if at least 6 sailable. Those that start but don't finish are awarded starters + 1 place.